iam power ju prezenton:

Stresi si ta Menaxhoni Webinar-4 Javor

Me Mimoza Thaqi Eksperte Motivimi dhe Inspirimi.    Erisa Bujari Psikologe dhe Trajnere për Zhvillim Personal

9 Janar 2023
17:00-19:00
Mimoza & Erisa

Gjysma e parë e kursit është krijuar për t’ju ndihmuar të përmirësoni vetëdijen tuaj emocionale, aftësitë gjuhësore dhe rregulluese, ndërsa pjesa e dytë do të fokusohet në ndihmën e të tjerëve – veçanërisht të studentëve tuaj, familjarëve  – Si ata të kuptojnë dhe rregullojnë emocionet e tyre. Në fund të çdo seksioni gjatë gjithë kursit, ju do të grumbulloni listën tuaj të personalizuar të strategjive të veprimit në dokumentin e “Planifikimi i Veprimit”

  – Kursi gjithashtu do t’ju ndihmojë të zhvilloni aftësi për të përdorur të gjitha emocionet tuaja me mençuri për të përmbushur qëllimet tuaja, si dhe për të ndihmuar të tjerët të arrijnë të tyret. Vazhdojmë duke eksploruar bazat; Çfarë janë emocionet dhe pse kanë rëndësi?                                                                                             – Në këtë kurs, do të shihni pesë video të shkurtra që shpjegojnë secilën nga fushat e ndikuara nga emocionet.

Lexoni më poshtë simptomat e Stresit:

Kursi i ri online nga #IamPower do të rivendosë qetësinë dhe do t’ju vë në komandë! Dhe do të habiteni pse nuk i keni ditur këto më parë! 

01.

Çfarë është Stresi?

 • Stresi mund të ndikojë në të gjitha pjesët e jetës suaj, duke përfshirë emocionet, sjelljet, aftësinë e të menduarit dhe shëndetin fizik. Asnjë pjesë e trupit nuk është imune. Por, për shkak se njerëzit e trajtojnë stresin ndryshe, simptomat e stresit mund të ndryshojnë. Simptomat mund të jenë të paqarta dhe mund të jenë të njëjta me ato të shkaktuara nga kushtet mjekësore. Prandaj, është e rëndësishme t’i diskutoni ato me mjekun tuaj. Ju mund të keni ndonjë nga simptomat e mëposhtme të stresit.
02.

Cilat sëmundje i shkakton Stresi?

 • Problemet e shëndetit mendor, si depresioni, ankthi dhe çrregullimet e personalitetit.
 • Sëmundjet kardiovaskulare, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, presionin e lartë të gjakut, ritmet jonormale të zemrës, sulmet në zemër dhe goditjet në tru.
 • Obeziteti dhe çrregullime të tjera të të ngrënit.
 • Probleme me menstruacionet.
 • Mosfunksionimi seksual, si impotenca dhe derdhja e parakohshme tek meshkujt si dhe humbja e dëshirës seksuale tek meshkujt dhe femrat.
 • Probleme të lëkurës dhe flokëve, të tilla si puçrrat, psoriasis dhe ekzema, dhe humbja e përhershme e flokëve
 • Problemet gastrointestinale, të tilla si GERD, gastriti, koliti ulceroz dhe zorra e trashë e irrituar.
03.

Simptomat njohura të stresit përfshijnë:

 • Shqetësim i vazhdueshëm
 • Mendime negative të njëpasnjëshme,
  harresa dhe çorganizimi.
 • Pamundësia për t’u fokusuar.
 • Gjykim i dobët
 • Të jesh pesimist ose të shohësh vetëm anën negative.
04.

Simptomat emocionale të stresit përfshijnë:

 • Shqetësim i shpeshtë, i frustruar dhe me humor të keq.
 • Ndjeheni të mbingarkuar, sikur po humbisni kontrollin ose keni nevojë të merrni kontrollin.
 • E keni të vështirë të relaksoheni dhe të qetësoni mendjen tuaj.
 • Të ndihesh keq për veten (vetëvlerësim i ulët) dhe të ndihesh i vetmuar, i pavlerë dhe i dëshpëruar
 • Shmangia e të tjerëve.
05.

Simptomat fizike të stresit përfshijnë:

 • Energji e ulët.
 • Dhimbje koke.
 • Shqetësime Stomaku, duke përfshirë diarre, kapsllëk dhe vjellje
 • Dhimbje dhe muskuj të tendosur.
 • Dhimbje gjoksi dhe rrahje të shpejta të zemrës.
 • Pagjumësia
 • Ftohjet dhe infeksionet e shpeshta.
 • Humbja e dëshirës dhe/ose aftësisë seksuale.
 • Nervozizëm dhe dridhje, zhurmë në veshë, duar dhe këmbë të ftohta ose të djersitura.
 • Gojë e thatë dhe vështirësi në gëlltitje.
 • Nofulla e shtrënguar dhe kërcëllimë dhëmbësh.
06.

Simptomat e sjelljes së stresit përfshijnë:

 • Ndryshimet në oreks – ose duke mos ngrënë ose duke ngrënë shumë.
 • Zvarritja dhe shmangia e përgjegjësive.
 • Përdorimi më i madh i alkoolit, drogës ose cigareve.
 • Të kesh sjellje më nervoze, të tilla si kafshimi i thonjve, të lëvizurit dhe ritmi

A keni ndonjë nga këto simptoma? Nëse Po merrni hapin e parë, na kontaktoni.

Po, kam nevojë për këtë! Më rezervoni vendin tim sot.

9 Janar 2023

17:00

Cilat janë pasojat e stresit afatgjatë?

Një stres i vogël herë pas here nuk është diçka për t’u shqetësuar. Por stresi i vazhdueshëm, kronik mund të shkaktojë ose përkeqësojë shumë probleme serioze shëndetësore, duke përfshirë:

 1. Problemet e shëndetit mendor, si depresioni, ankthi dhe çrregullimet e personalitetit.
 2. Sëmundjet kardiovaskulare, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, presionin e lartë të gjakut, ritmet jonormale të zemrës, sulmet në zemër dhe goditjet në tru.
 3. Obeziteti dhe çrregullime të tjera të të ngrënit.
 4. Probleme me menstruacionet.
 5. Mosfunksionimi seksual, si impotenca dhe paqëndrueshmëria tek meshkujt dhe humbja e dëshirës seksuale tek meshkujt dhe femrat.
 6. Probleme të lëkurës dhe flokëve, të tilla si puçrrat, psoriasis dhe ekzema, dhe humbja e përhershme e flokëve.
 7. Problemet gastrointestinale, të tilla si GERD, gastriti, koliti ulceroz dhe zorra e trashë e irrituar.

Ndihma jonë është në dispozicion për stresin tuaj!

Stresi është pjesë e jetës. Ajo që ka më shumë rëndësi është se si e trajtoni atë. Gjëja më e mirë që mund të bëni për të parandaluar mbingarkimin e stresit dhe pasojat shëndetësore që vijnë me të është të njihni simptomat tuaja të stresit.

Pasi ti njihni ato, na kontaktoni që të liroheni një herë e përgjithmonë.

9 Janar

17:00

10 probleme shëndetësore që lidhen me stresin

Cilat janë disa nga problemet më të rëndësishme shëndetësore që lidhen me stresin?                                                                                                                                     -Më poshtë janë të shfaqura vetëm 10.

 1. Sëmundjet e zemrës. Studiuesit kanë dyshuar prej kohësh se personaliteti i stresuar dhe i tipit A ka një rrezik më të lartë të presionit të lartë të gjakut dhe problemeve të zemrës. Nuk e dimë saktësisht pse. Stresi mund të rrisë drejtpërdrejt rrahjet e zemrës dhe qarkullimin e gjakut dhe shkakton lirimin e kolesterolit dhe triglicerideve në qarkullimin e gjakut. Është gjithashtu e mundur që stresi të lidhet me probleme të tjera – një gjasë në rritje për pirësit e duhanit ose obezitetin – që rrisin indirekt rreziqet e zemrës.
  Mjekët e dinë se stresi i papritur emocional mund të jetë një shkas për probleme serioze kardiake, duke përfshirë sulmet në zemër. Njerëzit që kanë probleme kronike të zemrës duhet të shmangin stresin akut – dhe të mësojnë se si të menaxhojnë me sukses streset e pashmangshme të jetës – sa më shumë që të munden.
 2. Astma. Shumë studime kanë treguar se stresi mund të përkeqësojë astmën. Disa prova sugjerojnë se stresi kronik i një prindi madje mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të astmës tek fëmijët e tyre. Një studim shikoi se si stresi i prindërve ndikoi në normat e astmës së fëmijëve të vegjël që ishin gjithashtu të ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit ose nënat e të cilëve pinin duhan gjatë shtatzënisë. Fëmijët me prindër të stresuar kishin një rrezik dukshëm më të lartë për të zhvilluar astmë.
 3. Obeziteti. Yndyra e tepërt në bark duket se paraqet rreziqe më të mëdha për shëndetin sesa dhjami në këmbë ose ijë — dhe për fat të keq, kjo është pikërisht ajo ku njerëzit me stres të lartë duket se e ruajnë atë. “Stresi shkakton nivele më të larta të hormonit kortizol”,  “dhe kjo duket se rrit sasinë e yndyrës që depozitohet në bark”.
 4. Diabeti. Stresi mund të përkeqësojë diabetin në dy mënyra. Së pari, rrit gjasat për sjellje të këqija, si ushqimi jo i shëndetshëm dhe pirja e tepërt. Së dyti, stresi duket se rrit drejtpërdrejt nivelet e glukozës tek njerëzit me diabet të tipit 2.
 5. Dhimbje koke. Stresi konsiderohet si një nga shkaktarët më të zakonshëm të dhimbjes së kokës – jo vetëm dhimbje koke tensioni, por edhe migrenë.
 6. Depresioni dhe ankthi. Ndoshta nuk është çudi që stresi kronik lidhet me shkallë më të lartë të depresionit dhe ankthit. Një studim i fundit zbuloi se njerëzit që kishin stres të lidhur me punën e tyre – si puna e kërkuar me pak shpërblime – kishin një rrezik 80% më të lartë për të zhvilluar depresion brenda disa viteve sesa njerëzit me stres më të ulët.
 7. Problemet gastrointestinale. Ja një gjë që stresi nuk e bën – nuk shkakton ulçera. Megjithatë, mund t’i përkeqësojë ato. Stresi është gjithashtu një faktor i zakonshëm në shumë kushte të tjera gastrointestinale, të tilla si urthi kronik (ose sëmundja e refluksit gastroezofageal, GERD) dhe sindroma e zorrës së irrituar (IBS).
 8. Sëmundja e Alzheimerit. Një studim i kafshëve zbuloi se stresi mund të përkeqësojë sëmundjen e Alzheimerit, duke shkaktuar që lezionet e trurit të formohen më shpejt. Disa studiues spekulojnë se ulja e stresit ka potencialin të ngadalësojë përparimin e sëmundjes.
 9. Plakja e përshpejtuar. Në fakt ka prova që stresi mund të ndikojë në moshën tuaj. Një studim krahasoi ADN-në e nënave të cilat ishin nën stres të lartë – ato kujdeseshin për një fëmijë të sëmurë kronik – me gratë që nuk ishin. Studiuesit zbuluan se një zonë e veçantë e kromozomeve tregoi efektet e plakjes së përshpejtuar. Stresi dukej se e përshpejtonte plakjen rreth 9 deri në 17 vite të tjera.
 10. Vdekje e parakohshme. Një studim shqyrtoi efektet shëndetësore të stresit duke studiuar kujdestarët e moshuar që kujdesen për bashkëshortët e tyre – njerëz që janë natyrshëm nën një stres të madh. Studimi zbuloi se kujdestarët kishin një shkallë më të lartë të vdekjes 63% sesa njerëzit e moshës së tyre që nuk ishin kujdestarë.

Si Stresi ndikon në Trup Ilustrim

Ju mund të mendoni se një sëmundje fizike themelore është fajtore për dhimbjet tuaja kronike të kokës, presionin e lartë të gjakut ose uljen e dëshirës seksuale, por në realitet, ka të ngjarë që stresi të jetë të paktën pjesërisht fajtor. Por jo çdo stres është i keq. Lëshimi i kimikateve dhe hormoneve, rritja e rrahjeve të zemrës, aktiviteti më i shpejtë i trurit dhe shpërthimi i papritur i energjisë mund t’ju ndihmojnë të shmangni një aksident automobilistik, të kaloni fuqinë përmes një afati të papritur pune dhe të mbani veten në kontroll në raste presioni dhe urgjence.

Mos e humb këtë webinar!

Megjithatë, ju mund të pyesni veten pse. Pse stresi do të na sëmurte? Pse një ndjenjë emocionale do të shkatërronte trupin tonë?

Stresi nuk është vetëm një ndjenjë. “Stresi nuk është vetëm në kokën tuaj.” Është një përgjigje fiziologjike e integruar ndaj një kërcënimi. Kur jeni të stresuar, trupi juaj përgjigjet. Enët tuaja të gjakut ngushtohen. Presioni i gjakut dhe pulsi juaj rriten. Ju merrni frymë më shpejt. Rrjedha e gjakut është e përmbytur me hormone si kortizoli dhe adrenalina.

“Kur jeni në stres kronik, ato ndryshime fiziologjike, me kalimin e kohës, mund të çojnë në probleme shëndetësore.”

Njerëzit përjetojnë stres në jetë për shumë arsye, dhe disa mund ta kenë vërtet të vështirë të thyejnë stresin që ka në jetën e tyre. 

Në këtë trajnim 4 Javor për menaxhimin e stresit, do të mësoni hapat që mund të ndërmerrni për të lehtësuar presionin dhe për të rimarrë kontrollin. Do të zbuloni aktivitete reduktuese të stresit që mund të bëni në shtëpi dhe do të eksploroni shumë këshilla për menaxhimin e stresit që mund t’ju ndihmojnë të mbani larg stresin dhe ankthin.

Do të kuptoni gjithashtu se si stresi dhe ankthi mund të ndikojnë seriozisht në shëndetin tuaj si dhe në punën tuaj, duke përfshirë mënyrën e përdorimit të mjeteve të duhura që mund t’ju ndihmojnë vërtet të menaxhoni stresin në vendin e punës.

Ky kurs udhëhiqet nga  profesionist me përvojë të trajnuar në menaxhimin e stresit, që do t’ju udhëzojë në mënyra të shëndetshme për të përballuar stresin në jetën tuaj dhe për t’u bërë më të lumtur, më të shëndetshëm dhe më produktivë.